Cena pelletu – jakie elementy kształtują cenę pelletu

Pellet cena

Cena pelletu uzależniona jest w dużej mierze od jego jakości. Jeśli interesują nas niska cena pelletu, to raczej kupujemy paliwo gorszej jakości. Nasze paliwo spełnia najwyższe normy jakościowe, a cena pelletu jest bardzo atrakcyjna. Sprawdź dlaczego w przypadku ceny pelletu jakość odgrywa tak ważną rolę.

Pellet drzewny – paliwo dobrej jakości

Jakość pelletu ma wpływ na wiele kwestii. Nie tylko dzięki dobrej jakości pelletowi mamy cieplejsze mieszkania, także sprzęt zachowuje się w lepszej kondycji, a my nie przepłacamy (dobra cena pelletu). Jakość paliwa jest zatem kluczową kwestią, jeśli chodzi o sprawność instalacji grzewczej. Prawidłowa praca kotła, piecyka na pellet, kominka na pellet, nagrzewnicy uzależniona jest od jakości pelletu (lub też innego paliwa stosowanego przez użytkownika). W zasadzie większość użytkowników nie zastanawia się aż tak bardzo nad jakością paliwa – problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy coś złego dzieje się z instalacją.

pellet-lava

Pellet Lava

Istnieje szereg cech jakimi charakteryzować musi się dobry pellet. Są to oczywiście minima – istnieją pelety prezentujące jeszcze lepsze walory.

Jedną z cech, na które należy zwrócić szczególną uwagę jest zapach pelletu. Podczas palenia nie powinien się pojawić żaden niepożądany zapach – każdy inny niż naturalny zapach palonego drewna, powinien dać nam do myślenia. Może to świadczyć o pewnych zanieczyszczeniach pelletu powstałych na etapie produkcji. Produkowane pellety przechodzą kontrole jakości na każdym etapie, więc są bezpieczne i wolne od zanieczyszczeń.

Inną cechą jest kolor pelletu – kolor pelletu uzależniony jest przede wszystkim od surowca z jakiego powstaje pellet. Jasny pellet świadczy o tym, że powstał on z trocin drzew iglastych, ciemny pellet świadczy o tym, że do produkcji pellet użyto trocin drzew liściastych lub mieszanych trocin. Oczywiście pellety powstają także z innych surowców, np. ze słomy, z trawy, z odpadów roślin oleistych itd. – wtedy mogą to być zupełnie inne kolory pellet.

pellet-olimp

Pellet Olimp

Ogólnie można przyjąć, że jasny pellet jest pelletem lepszej jakości, ponieważ cechują go wyższe parametry opałowe.

Jeszcze inną cechą, po której rozpoznać można dobrej jakości pellet jest ciężar właściwy pelletu. Aby o pellecie można było powiedzieć, że jest „dobry”, powinien charakteryzować się ciężarem około 0,60 – 0,70 kg/l (wartość jest uzależniona od tego z jaką siła pellety były prasowane).

Zawartość wody powinna wynosić mniej niż 12 % = nasze pellety – pellet Lava i Olimp cechuje wilgotność dużo niższa, więc są one doskonałej jakości.

Aby pellety były dobre, nie powinny również posiadać jakichkolwiek pyłów, sztucznych dodatków itd.

Stałość parametrów najważniejsza

Stałość parametrów jest najważniejsza zarówno dla użytkownika jak i dla sprzętu. Jako producent pelletu dokładamy wszelkich starań do tego, by nasz pellet prezentował niezmienną jakość – gwarantujemy najwyższą jakość o stałych parametrach. Stałość jakości pelletu Olimp i Lava jest tym czynnikiem, który pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z  awariami sprzętu.

Zobacz jak ekonomicznie palić w piecu na pellet