Czy dobry pellet jest drogi?

Palenie pelletem zyskuje coraz większe grono zwolenników, którzy doceniają jego właściwości. Wciąż jednak pokutuje przekonanie, że pellet należy do najdroższych surowców opałowych i jedynie pellet o wysokiej cenie jest dobry. Czy rzeczywiście tak jest?

Cena pelletu uwarunkowana jest przede wszystkim surowcem, z jakiego został wytworzony. Na rynku istnieją tańsze wersje pelletu, jednak wyprodukowane zostały z kiepskiej jakości materiałów, jak na przykład ze słomy. Przez to pellet starcza na krótko, a podczas spalania może dojść do zanieczyszczenia pieca, co niesie kolejne koszty. Pellet firmy Stelmet początkowo wydaje się być droższy, ale jego cena uwarunkowana jest wysoką jakością surowca wykorzystanego do produkcji. Stelmet sięga wyłącznie po trociny drzew iglastych. Taki dobry pellet jest mocno kaloryczny i bardzo wydajny, przez co starcza na dłużej. Nie stanowi zagrożenia dla pieca czy kotła.

Podsumujmy raz jeszcze, co warunkuje cenę pelletu:

  • Surowiec użyty do produkcji
  • Kaloryczność
  • Wydajność

Po przeanalizowaniu kosztów użytkowania pelletu dojdziemy do wniosku, że pozornie droższy pellet wcale nie będzie kosztował nas więcej niż ten „tani”. Lepiej od razu zainwestować w lepszy gatunkowo pellet i zaoszczędzić późniejszych kłopotów i wydatków.

Dobry pellet dla każdego

Pellet, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest dla Ciebie za drogi, w konsekwencji okaże się tańszy niż większość  tradycyjnych materiałów opałowych takich jak olej opałowy, gaz, energia elektryczna. Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na pellet, udaj się do zaufanego dystrybutora sprzętu lub pelletu drzewnego i poproś o wyliczenia. Serdecznie polecamy korzystanie z porad fachowców, którzy na temat pelletu wiedzą dużo i mogą udzielić fachowej porady.